HWS150A-48 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-HWS150A-48-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | HWS150A-48 |
Description | AC/DC CONVERTER 48V 150W |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | HWS150A-48 Models |
Category | Power (Watts) |
Mfr | Applications Industrial, ITE (Commercial) |
Series | Voltage - Isolation 3 kV |
Packaging Bulk | Efficiency 91% |
Part Status Active | Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating) |
Type Open Frame | Features Adjustable Output, Remote Sense, Universal Input |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC | Size / Dimension 6.30" L x 1.65" W x 3.23" H (160.0mm x 42.0mm x 82.0mm) |
Voltage - Output 1 48V | Approval Agency CE |
Current - Output 1 3.3 A | Base Product Number |