B32523Q3105K289
DigiKey Part Number
495-B32523Q3105K289CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B32523Q3105K289TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32523Q3105K289
Description
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32523Q3105K289 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
160V
Voltage Rating - DC
250V