B65517T0100A048
DigiKey Part Number
B65517T0100A048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65517T0100A048
Description
FERRITE CORE P 100NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 0.366" (9.30mm) Diameter 0.106" (2.70mm) Height
Category
Tolerance
±3%
Manufacturer
TDK
Gap
Gapped
Series
Effective Permeability (µe)
100.0
Packaging
Box
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
1.25
Part Status
Active
Effective Length (le) mm
12.5
Core Type
P (Pot Core)
Effective Area (Ae) mm²
10.0
Supplier Device Package
P 9 x 5
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
125.0
Material
N48
Finish
Uncoated
Diameter
0.366" (9.30mm)
Height
0.106" (2.70mm)
Inductance Factor (Al)
100 nH