B72207S2321K101
DigiKey Part Number
495-1428-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72207S2321K101
Description
VARISTOR 510V 1.75KA DISC 7MM
Detailed Description
510 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72207S2321K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
32J
Packaging
Bulk
Active
Capacitance @ Frequency
90 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V