B72580E0300K062
DigiKey Part Number
495-7488-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-7488-1-ND - Cut Tape (CT)
495-7488-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72580E0300K062
Description
VARISTOR 47V 800A 1812
Detailed Description
47 V 800 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
B72580E0300K062 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
800 A
Manufacturer
TDK
Energy
4.2J
Series
Number of Circuits
1
Capacitance @ Frequency
2000 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
30 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
38 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
47 V
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Varistor Voltage (Max)
51.7 V