CFR50J390R
DigiKey Part Number
1712-CFR50J390RCT-ND - Cut Tape (CT)
1712-CFR50J390RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR50J390R
Description
RES 390 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
EDA/CAD Models
CFR50J390R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)