FRN1.25TB250
DigiKey Part Number
1030-FRN1.25TB250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FRN1.25TB250
Description
EXPAND SLEEV 1.25"X250' BLK/WHT
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 250' (76.20m) Black, White
Category
Color
Black, White
Manufacturer
Techflex
Length
250' (76.20m)
Series
Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Part Status
Active
Heat Protection
Flame Retardant
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type Attributes
Expandable
Liquid Protection
Gasoline Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
1.250" (31.75mm)
Features
Chemical Resistant, Clean Cut
Diameter - Inside, Expanded
1.750" (44.45mm)