CD74HCT123M96
DigiKey Part Number
296-31602-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-31602-1-ND - Cut Tape (CT)
296-31602-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD74HCT123M96
Description
IC MMV 2-CIR 25-NS 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Monostable Multivibrator 25 ns 16-SOIC
EDA/CAD Models
CD74HCT123M96 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Propagation Delay
25 ns
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Output High, Low
4mA, 4mA
Series
Voltage - Supply
4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Surface Mount
Logic Type
Monostable
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)