LM4040EIM3-2.5/NOPB
DigiKey Part Number
LM4040EIM3-2.5/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM4040EIM3-2.5/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM4040EIM3-2.5/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040EIM3-2.5/NOPB
Description
IC VREF SHUNT 2% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±2% 15 mA SOT-23-3
EDA/CAD Models
LM4040EIM3-2.5/NOPB Models
Category
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
Current - Cathode
70 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±2%