LM43603PWP
DigiKey Part Number
296-44415-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM43603PWP
Description
IC REG BUCK ADJ 3A 16HTSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 3A 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM43603PWP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input (Max)
36V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
28V
Packaging
Tube
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
16-HTSSOP
Voltage - Input (Min)
3.5V