LM53601NQDSXRQ1
DigiKey Part Number
LM53601NQDSXRQ1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM53601NQDSXRQ1
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A 10WSON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LM53601NQDSXRQ1 Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Switching
2.1MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Grade
Automotive
Topology
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
Voltage - Input (Min)
3.8V
Supplier Device Package
10-WSON (3x3)
Voltage - Input (Max)
36V