LMZ23603EVAL/NOPB
DigiKey Part Number
296-49241-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZ23603EVAL/NOPB
Description
EVAL BOARD FOR LMZ23603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LMZ23603 SIMPLE SWITCHER® 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
3A
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
6V ~ 36V
Series
Regulator Topology
Buck
Packaging
Box
Frequency - Switching
812kHz
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
LMZ23603
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
3.3V