LP38841S-0.8/NOPB
DigiKey Part Number
296-39806-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP38841S-0.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 0.8V 800MA TO263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA TO-263 (DDPAK-5)
EDA/CAD Models
LP38841S-0.8/NOPB Models
Current - Supply (Max)
40 mA
Packaging
Tube
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Voltage Dropout (Max)
0.21V @ 800mA