LP3892ES-1.5/NOPB
DigiKey Part Number
LP3892ES-1.5/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP3892ES-1.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A TO263
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263 (DDPAK-5)
EDA/CAD Models
LP3892ES-1.5/NOPB Models
Current - Supply (Max)
8 mA
Packaging
Tube
PSRR
80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1.5A