LP5912-1.2DRVT
DigiKey Part Number
296-46645-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-46645-1-ND - Cut Tape (CT)
296-46645-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5912-1.2DRVT
Description
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WSON (2x2)
EDA/CAD Models
LP5912-1.2DRVT Models
PSRR
80dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V