SN74ACT14N
DigiKey Part Number
296-4368-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74ACT14N
Description
IC INVERT SCHMITT 6CH 1IN 14DIP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inverter IC 6 Channel Schmitt Trigger 14-PDIP
EDA/CAD Models
SN74ACT14N Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Quiescent (Max)
2 µA
Mfr
Current - Output High, Low
24mA, 24mA
Series
Input Logic Level - Low
0.5V ~ 1.4V
Packaging
Tube
Input Logic Level - High
1.2V ~ 2.1V
Part Status
Active
Max Propagation Delay @ V, Max CL
11.5ns @ 5V, 50pF
Logic Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Circuits
6
Mounting Type
Through Hole
Number of Inputs
1
Supplier Device Package
14-PDIP
Features
Schmitt Trigger
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V