TLV702475DBVR
DigiKey Part Number
296-47849-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-47849-1-ND - Cut Tape (CT)
296-47849-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLV702475DBVR
Description
IC REG LIN 4.75V 300MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA SOT-23-5
EDA/CAD Models
TLV702475DBVR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
370 µA
PSRR
68dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.75V
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 300mA