TPS1HB16AQPWPRQ1
DigiKey Part Number
296-TPS1HB16AQPWPRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPS1HB16AQPWPRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPS1HB16AQPWPRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS1HB16AQPWPRQ1
Description
40-V, 16-M, 1-CH AUTOMOTIVE SMAR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 49A 16-HTSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS1HB16AQPWPRQ1 Models
Category
Rds On (Typ)
16mOhm
Mfr
Input Type
Non-Inverting
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Fault Protection
Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Switch Type
Grade
Automotive
Number of Outputs
1
Qualification
AEC-Q100
Ratio - Input:Output
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Output Configuration
High Side
Supplier Device Package
16-HTSSOP
Voltage - Load
6V ~ 36V
Package / Case
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
Not Required
Base Product Number
Current - Output (Max)
49A