TPS62170DSGT
DigiKey Part Number
296-30229-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-30229-1-ND - Cut Tape (CT)
296-30229-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS62170DSGT
Description
IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.9V 1 Output 500mA 8-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS62170DSGT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input (Max)
17V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Voltage - Output (Max)
6V
Digi-Reel®
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
2.25MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-WSON (2x2)
Voltage - Input (Min)
3V