TPS79501DCQR
DigiKey Part Number
296-13806-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-13806-1-ND - Cut Tape (CT)
296-13806-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS79501DCQR
Description
IC REG LINEAR POS ADJ SOT-223-6
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 500mA SOT-223-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPS79501DCQR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
385 µA
Digi-Reel®
PSRR
59dB ~ 39dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-223-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V