TSD12CDYFRQ1
DigiKey Part Number
296-TSD12CDYFRQ1TR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TSD12CDYFRQ1CT-ND - Cut Tape (CT)
296-TSD12CDYFRQ1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSD12CDYFRQ1
Description
TVS DIODE 12VWM 26VC SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 15A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323
Category
Power - Peak Pulse
390W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
USB
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
6.5pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
13.2V
Package / Case
SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15A (8/20µs)