TPN3R704PL,L1Q
DigiKey Part Number
TPN3R704PLL1QTR-ND - Tape & Reel (TR)
TPN3R704PLL1QCT-ND - Cut Tape (CT)
TPN3R704PLL1QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPN3R704PL,L1Q
Description
MOSFET N-CH 40V 80A 8TSON
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 80A (Tc) 630mW (Ta), 86W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPN3R704PL,L1Q Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 200µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
27 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2500 pF @ 20 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
630mW (Ta), 86W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
175°C
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Supplier Device Package
8-TSON Advance (3.1x3.1)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.7mOhm @ 40A, 10V