TPN6R303NC,LQ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPN6R303NC,LQ |
Description | MOSFET N CH 30V 20A 8TSON-ADV |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 30 V 20A (Ta) 700mW (Ta), 19W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance (3.1x3.1) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TPN6R303NC,LQ Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.3V @ 200µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1370 pF @ 15 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 700mW (Ta), 19W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V | Supplier Device Package 8-TSON Advance (3.1x3.1) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.3mOhm @ 10A, 10V |