TRS10V65H,LQ
DigiKey Part Number
264-TRS10V65H,LQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TRS10V65H,LQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TRS10V65H,LQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRS10V65H,LQ
Description
DIODE SIL CARB 650V 10A 4DFNEP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Surface Mount 4-DFN-EP (8x8)
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 650 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
649pF @ 1V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
4-DFN-EP (8x8)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.35 V @ 10 A
Operating Temperature - Junction
175°C