THM 60-2415WI
DigiKey Part Number
1951-THM60-2415WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THM 60-2415WI
Description
60W MEDICAL DC/DC CONVERTER ISOL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 2.5A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THM 60-2415WI Models
Category
Voltage - Isolation
5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
Quarter Brick
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
2.5A
Standard Number
60601-1; 62368-1
Power (Watts)
60 W