67YR100KLFTB
DigiKey Part Number
987-1792-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67YR100KLFTB
Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
67YR100KLFTB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
20.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.195" Face (9.53mm x 4.95mm)
Tolerance
±10%