MAL213659471E3
DigiKey Part Number
MAL213659471E3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAL213659471E3
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAL213659471E3 Models
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
45 mOhms
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C