MRS25000C4990FRP00
DigiKey Part Number
PPC499ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
PPC499ZCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MRS25000C4990FRP00
Description
RES 499 OHM 0.6W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
499 Ohms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MRS25000C4990FRP00 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Resistance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)