RHA0255R000FE02
DigiKey Part Number
541-RHA0255R000FE02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHA0255R000FE02
Detailed Description
5 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Height - Seated (Max)
0.561" (14.25mm)
Resistance
5 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
25W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C