RHA050100R0FE02
DigiKey Part Number
541-RHA050100R0FE02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RHA050100R0FE02
Detailed Description
100 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height - Seated (Max)
0.625" (15.87mm)
Resistance
100 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
50W
Temperature Coefficient
±20ppm/°C