SMCJ75CA-E3/57T
DigiKey Part Number
SMCJ75CA-E3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ75CA-E3/57TGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ75CA-E3/57TGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ75CA-E3/57T
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
121V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ75CA-E3/57T Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V