SMCJ8.5CA-E3/9AT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Central Semiconductor Corp
STMicroelectronics
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Comchip Technology
Similar
Similar
YAGEO
YAGEO
14.4V Clamp 104.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SMCJ8.5CA-E3/9AT
DigiKey Part Number
SMCJ8.5CA-E3/9ATGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ8.5CA-E3/9ATGICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ8.5CA-E3/9ATGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ8.5CA-E3/9AT
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ8.5CA-E3/9AT Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
104.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
9.44V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.4V