Image for VS-10MQ040-M3/5AT is not available
VS-10MQ040-M3/5AT
DigiKey Part Number
112-VS-10MQ040-M3/5ATTR-ND - Tape & Reel (TR)
112-VS-10MQ040-M3/5ATCT-ND - Cut Tape (CT)
112-VS-10MQ040-M3/5ATDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS-10MQ040-M3/5AT
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1.5A Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 1.5 A