SIHB33N60E-GE3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 3 340
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 129
Datasheet
In Stock: 3 519
STMicroelectronics
In Stock: 490
STMicroelectronics
In Stock: 548
In Stock: 741
N-Channel 600 V 33A (Tc) 278W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
TO-263-3
SIHB33N60E-GE3
DigiKey Part Number
SIHB33N60E-GE3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIHB33N60E-GE3
Description
MOSFET N-CH 600V 33A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
150 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3508 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
278W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
99mOhm @ 16.5A, 10V