SUD50P06-15-GE3
DigiKey Part Number
SUD50P06-15-GE3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SUD50P06-15-GE3CT-ND - Cut Tape (CT)
SUD50P06-15-GE3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUD50P06-15-GE3
Description
MOSFET P-CH 60V 50A TO252
Detailed Description
P-Channel 60 V 50A (Tc) 2.5W (Ta), 113W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SUD50P06-15-GE3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
165 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4950 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 113W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
15mOhm @ 17A, 10V