SUM40010EL-GE3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SUM40010EL-GE3 |
Description | MOSFET N-CH 40V 120A D2PAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 55 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 40 V 120A (Tc) 375W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SUM40010EL-GE3 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 230 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11155 pF @ 30 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 375W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V | Supplier Device Package TO-263 (D2PAK) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.6mOhm @ 30A, 10V |