SUM60N10-17-E3 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SUM60N10-17-E3 |
Description | MOSFET N-CH 100V 60A TO263 |
Manufacturer Standard Lead Time | 38 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 60A (Tc) 3.75W (Ta), 150W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SUM60N10-17-E3 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4300 pF @ 25 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 3.75W (Ta), 150W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Supplier Device Package TO-263 (D2PAK) |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16.5mOhm @ 30A, 10V |