BT151-800R,127
DigiKey Part Number
1740-1069-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BT151-800R,127
Description
SCR 800V 12A TO-220AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SCR 800 V 12 A Standard Recovery Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BT151-800R,127 Models
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
20 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Off State (Max)
500 µA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
120A, 132A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
800 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
15 mA
Package / Case
TO-220-3
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.75 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - On State (It (AV)) (Max)
7.5 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A