CAS120M12BM2
DigiKey Part Number
1697-CAS120M12BM2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAS120M12BM2
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 193A MODULE
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 193A (Tc) 925W Chassis Mount Module
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.6V @ 6mA (Typ)
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
378nC @ 20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6470pF @ 800V
Packaging
Bulk
Power - Max
925W
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Package / Case
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
193A (Tc)
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
16mOhm @ 120A, 20V