XL-1608UOC-06
DigiKey Part Number
5962-XL-1608UOC-06TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XL-1608UOC-06
Description
CHIP LED 0603 ORANGE SMD
Customer Reference
Detailed Description
Orange 605nm LED Indication - Discrete 2.1V 0603 (1608 Metric)
Category
Lens Size
1.17mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V
Series
Current - Test
20mA
Independent
Wavelength - Peak
605nm
Lens Color
Colorless
Size / Dimension
1.60mm L x 0.85mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.85mm