AKM90PS19
DigiKey Part Number
1470-AKM90PS19-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AKM90PS19
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Region Utilized
International
Cord Length
39.4" (1.00m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
5.76" L x 2.36" W x 1.45" H (146.3mm x 59.9mm x 36.8mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, CE, CSA, TUV, UL
Voltage - Output
19V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output (Max)
4.76A
Weight
0.926 lb (420.03 g)
Power (Watts)
90 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
150mW (Max)