AQM200PS48-C2
DigiKey Part Number
1470-AQM200PS48-C2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQM200PS48-C2
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 202W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
48V 202 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
202 W
Manufacturer
XP Power
Applications
Medical
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
47" (1.20m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C18
Input Type
Cord (Sold Separately)
Features
IP22
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.56" L x 2.13" W x 1.30" H (166.6mm x 54.1mm x 33.0mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
CB, CCC, CE, CSA, TUV, UKCA, UL
Current - Output (Max)
4.2A