AQM300PS24C2
DigiKey Part Number
1470-AQM300PS24C2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQM300PS24C2
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 300W
Detailed Description
24V 300 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
AQM300PS24C2 Models
Category
Power (Watts)
300 W
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Cord Length
39" (1.00m)
Cord (Sold Separately)
Features
IP22
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.20" L x 3.35" W x 1.38" H (183.0mm x 85.0mm x 35.0mm)
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
12.5A