ECL30UT02-S
DigiKey Part Number
1470-1213-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECL30UT02-S
Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V -12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 3 Output 5V 12V -12V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ECL30UT02-S Models
Category
Current - Output 3
630 mA
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Active
Efficiency
83%
Type
Enclosed
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
3.78" L x 1.57" W x 1.12" H (96.0mm x 40.0mm x 28.5mm)
Voltage - Output 2
12V
Standard Number
Voltage - Output 3
-12V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
3 A
Base Product Number
Current - Output 2
630 mA