PBR650PS48C
DigiKey Part Number
1470-4867-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBR650PS48C
Description
AC/DC CONVERTER 48V 650W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
PBR650PS48C Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
8.00" L x 4.00" W x 2.58" H (203.2mm x 101.6mm x 65.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
13.55 A