UCP180PS18
DigiKey Part Number
1470-4561-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCP180PS18
Description
AC/DC CONVERTER 18V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
PFC, Universal Input
Size / Dimension
4.24" L x 2.47" W x 1.16" H (107.7mm x 62.7mm x 29.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, TUV, UL
Voltage - Output 1
18V
Standard Number
Current - Output 1
6.67 A