VCB60US48
DigiKey Part Number
1470-VCB60US48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCB60US48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 305 VAC Input
EDA/CAD Models
VCB60US48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
85%
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.01" H (101.6mm x 50.8mm x 25.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
1.25 A