AHA10AFB-100R
DigiKey Part Number
YAG1005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA10AFB-100R
Description
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 10W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AHA10AFB-100R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.748" L x 0.787" W (19.00mm x 20.00mm)
Resistance
100 Ohms
Height - Seated (Max)
0.429" (10.90mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
10W