AHA10AFB-15R
DigiKey Part Number
YAG1001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA10AFB-15R
Description
RES CHAS MNT 15 OHM 1% 10W
Detailed Description
15 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
AHA10AFB-15R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.748" L x 0.787" W (19.00mm x 20.00mm)
Resistance
15 Ohms
Height - Seated (Max)
0.429" (10.90mm)
Tolerance
±1%
Power (Watts)
10W