NT0402BRE074K87L
DigiKey Part Number
13-NT0402BRE074K87LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-NT0402BRE074K87LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-NT0402BRE074K87LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NT0402BRE074K87L
Description
RES THIN FILM 0.10% 1/20W 4.87K
Detailed Description
4.87 kOhms ±0.1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)